| Engine | 163.2 cc |
|---|---|
| Power | 16.9 PS |
| Torque | 14.6 Nm |
| Mileage | 48 kmpl |
| Weight | 146 kg |
| Engine Type | 4 Stroke, Air-Oil Cooled, 4 Valve |
|---|---|
| Displacement | 163.2 cc |
| Max Torque | 14.6 Nm @ 6500 rpm |
| No. Of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air & Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 66.5 mm |
| Stroke | 47.0 mm |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Overall Mileage | 48 kmpl |
| Body Type | Sports Bikes |
| Width | 793 mm |
| Length | 2029 mm |
| Height | 1052 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Saddle Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1333 mm |
| Kerb Weight | 146 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Front Brake Diameter | 276 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Top Speed | 115 kmph |
| Peak Power | 16.9 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 6AH |
| Transmission | Manual |
| Suspension Front | KYB USD Forks, 37 mm Dia |
| Suspension Rear | 7 Step Adjustable Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :- 130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Underbone Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 750 Kms/60 Days |
| 2nd Service | 6500 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 12500 Kms/360 Days |
| No. Of Tripmeters | 2 |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
and on-road price goes up to βΉ129,615.
The claimed mileage of Hero MotoCorp Hero Xtreme 160R 4V is 48 kmpl.
Hero MotoCorp Hero Xtreme 160R 4V is powered by a 163.2 cc engine.
The kerb weight of Hero MotoCorp Hero Xtreme 160R 4V is 146 kg.