| Engine | 199.5 cc |
|---|---|
| Power | 24.5 PS |
| Torque | 18.74 Nm |
| Mileage | 40.36 kmpl |
| Weight | 158 kg |
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-value FI, Engine |
|---|---|
| Displacement | 199.5 cc |
| Max Torque | 18.74 Nm @ 8000 rpm |
| No. Of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 49 mm |
| Compression Ratio | 11+/-0.5:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 3 Per Cylinder |
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Overall Mileage | 40.36 kmpl |
| Body Type | Sports Bikes |
| Width | 804 mm |
| Length | 2017 mm |
| Height | 1075 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Saddle Height | 805 mm |
| Ground Clearance | 168 mm |
| Wheelbase | 1363 mm |
| Kerb Weight | 158 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Top Speed | 136 kmph |
| Peak Power | 24.5 PS @ 9750 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Suspension Front | Upside Down Forks |
| Suspension Rear | Nitrox Mono Shock Absorber With Canister |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-100/80-17, Rear :-130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Pressed steel Perimeter Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 500-750 Kms/30-45 Days |
| 2nd Service | 4500-5000 Kms/240 Days |
| 3rd Service | 9500-10000 Kms/360 Days |
| Vehicle Warranty | 5 Years or 75,000 Km |
| No. Of Tripmeters | 2 |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
Split Seat
Split Seat
Split Seat
Split Seat
Split Seat
Split Seat
Split Seat
Split Seat
Ex-showroom price starts from ₹132,024 and on-road price goes up to ₹153,495.
The claimed mileage of Bajaj Bajaj Pulsar NS200 is 40.36 kmpl.
Bajaj Bajaj Pulsar NS200 is powered by a 199.5 cc engine.
The kerb weight of Bajaj Bajaj Pulsar NS200 is 158 kg.